Mistrz Polski w wędkarstwie muchowym z Myślenic

Aktualności | 2013-08-29 | Publikujący: Okręg PZW w Krakowie

W dniach 23-25 sierpnia na rzece San i zbiorniku Myczkowce rozegrane zostały XXXVII Mistrzostwa Polski seniorów i XV Mistrzostwa Polski juniorów w wędkarstwie muchowym. Zawody rozegrano wg. ZOWSK i RAPR, składały się one z 3, trzygodzinnych tur, z czego 2 tury w sobotę 24.08 i jedna tura w niedzielę 25.08. Zaliczanymi do punktacji rybami były wszystkie ryby łososiowate oraz lipienie. Pogoda iście „na rybę": słonecznie, lekko pochmurnie z temperaturą do 26 °C podczas sobotnich tur oraz nieco bardziej wietrznie z podobną pogodą w niedzielę. Stan wody można określić jako raczej średni z tendencją do niskiego o dobrej przejrzystości. Do rywalizacji indywidualnej przystąpiła rekordowa ilość zawodników 164 seniorów, tworząc 48 drużyn i 19 juniorów. Bazą zawodów była „GAWRA" - hotel-restauracja w Łączkach. Rzekę San podzielono na 3 sektory: „B" od miejscowości Zwierzyń do ujścia potoku Hoczewka, „C" od ujścia potoku Hoczewka do Woli Postołowskiej , „J" (junior) od Woli Postołowskiej do ujścia potoku Bezmiechowa, dodatkowo sektor „A" przygotowano  na zbiorniku Myczkowce od mostu w Solinie do końca Andrzejówki.  23 sierpnia wieczorem dokonano uroczystego otwarcia i później komputerowo rozlosowano dla każdego z zawodników sektory  i stanowiska na całe zawody. Drużynę WKS Kraków  s. Myślenice reprezentowało 4 zawodników:  Łukasz Ostafin, Marcin Słomka i Mariusz Szlachetka, w kategorii senior oraz Filip Kuras w kategorii junior.  W pierwszej turze na sektor „A" powędrował Łukasz Ostafin, sektor „B" przypadł Marcinowi Słomce, a „C" Mariuszowi Szlachetce, Filip Kuras oczywiście łowił w sektorze „J" zmieniając po każdej z tur  wylosowane wcześniej stanowiska. Już od pierwszego sygnału rozpoczęła się ostra  rywalizacja i walka o jak największą ilość ryb. Team z Myślenic konsekwentnie realizował zamierzone wcześniej ustalenia, efektem czego były zajmowane miejsca w sektorach: I tura Łukasz sektor „A" - 5 ryb, 5m.; Marcin sektor „B" Marcin 3 ryby - 27 m., sektor „C" Mariusz - 9 ryb 2m, Filip - 12 ryb 4m.. II tura  Łukasz sektor „B" - 8 ryb 16m., Mariusz sektor „A" - 4 ryby 3m., Marcin sektor „C"- 6 ryb 12m., Filip - 3 ryby 11m. Tak oto po pierwszym dniu rywalizacji zespół z Myślenic zajmował 3 miejsce w klasyfikacji drużyn, Filip na 6m. Czego zwyczajem po pierwszym dniu przyszedł czas na podsumowanie, analizę błędów, weryfikację much i ustalenie taktyki na III-decydującą turę. Niedziela 25.08. po rozwiezieniu zawodników na stanowiska, sędziowie sektorowi dali sygnały do rozpoczęcia łowienia, 3 godziny minęły jak z bicza trzasnął, 12:00 - sygnał kończący zawody. Powrót na kwaterę oczekiwanie na wyniki końcowe. Wreszcie sędzia główny wiesza wyniki: Łukasz sektor „C" - 0 ryb 55m., Mariusz sektor „B" - 13 ryb 2m., Marcin sektor „A" - 1 ryba 16m. Filip - 20 ryb 1m. W końcu wyniki rywalizacji indywidualnej, ogromna radość - Mistrzem Polski seniorów w wędkarstwie muchowym został Mariusz Szlachetka (WKS Kraków s.  Myślenice), I v-ce Mistrzem Piotr Marchewka (WKS Krosno I), II v-ce Mistrzem Bartosz Rapiej (WKS Krosno) , 26m. Marcin Słomka, 57m. Łukasz Ostafin, Filip Kuras 4m. w klasyfikacji junior. Drużynowo Mistrzostwo przypadło drużynie WKS Krosno I (P.Marchewka, P.Konieczny, M.Walczyk), I v-ce Mistrzem WKS Krono II ( D.Maciuba, M.Korzeniowski, R.Tobiasz), II v-ce Mistrzem WKS Bystzryca Lublin II (S.Skałuba, P.Zieleniak, R.Bąk), 4m. WKS Kraków s. Myślenice (Ł. Ostafin. M.Słomka, M.Szlachetka). Zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej jest tym bardziej cenne, że Mariusz jest najmłodszym Mistrzem w całej historii sportu muchowego w Polsce. Na koniec  troszkę statystyki, najczęściej stosowana metoda połowu na rzece-nimfa, Myczkowce - streamer i mokra mucha, podczas zawodów złowiono łącznie 1301 ryb o łącznej długości ponad 403 metrów, z czego 404 lipienie i 897 pstrągi. Najdłuższą rybą zawodów był złowiony przez Łukasza Rycyka (PZW Szczecin)-pstrąg potokowy o długości 66,0 cm.

Galegia zdjęć;