Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Analiza opłat za wędkowanie na wodach Okręgu PZW Kraków oraz porozumień międzyokręgowych.

Aktualności | 2010-01-14 | Publikujący: Okręg PZW w Krakowie

W związku z pewnymi wątpliwościami i niezrozumieniem nowych opłat oraz dość kontrowersyjnym tematem nie podpisania porozumień międzyokręgowych, przedstawiam
w imieniu Zarządu Okręgu fakty oraz Nasz punkt widzenia na zaistniałe problemy.


Wody nizinne niepełne - opłata 100 zł została utrzymana na poziomie ubiegłego roku. Zmiana istotna dla wędkarzy w stosunku do ubiegłego roku jest taka , że wody te zostały poszerzone o następujące akweny: Brzegi 3, Przylasek Rusiecki 1, 7,12,13,14 oraz Bagry -łącznie 70,3 ha.Wody nizinne pełne - opłata 200 zł - będą to wody które zastąpią dawną „Wspólnotę". Wody te będą zarybiane atrakcyjnymi dla wędkarzy gatunkami ryb. Zmiana istotna jest taka, że w obecnym roku za wszystkie wody nizinne wędkarz zapłaci 200zł a w roku ubiegłym musiał zapłacić 300 zł ( wody nizinne 100zł + „Wspólnota" 200 zł ).Wody górskie niepełne - opłata 150 zł została utrzymana na poziomie ubiegłego roku.

Zmiana istotna dla wędkarzy w stosunku do ubiegłego roku jest taka , że wody te zostały poszerzone o następujące cieki: Krzeszówka - od połączenia z Dulówka do połączenia
z Racławką (Rudawką) oraz Rudawa - od połączenia Racławki (Rudawki) z Krzeszówką
do mostu kolejowego powyżej drogi Zabierzów-Bolechowice.Wody górskie pełne - opłata 250 została utrzymana na poziomie ubiegłego roku. Zmiana istotna dla wędkarzy w stosunku do ubiegłego roku jest taka , że wody te zostały poszerzone
o następujący odcinek - rzeka Rudawa od mostu kolejowego powyżej drogi Zabierzów-Bolechowice do jazu w Mydlnikach gdzie dopuszczona zostaje również metoda spinningowa.

 

Dlaczego nie podpisano na warunkach z 2009 r porozumienia Kraków-Tarnów w 2010r ?

Przed przystąpieniem do podpisania porozumień przeprowadzono rzeczową analizę wcześniejszych umów . Przedstawię najważniejsze czynniki które zdecydowały, że Zarząd podjął ( jednogłośnie ) decyzję o nie podpisaniu porozumienia na 2010 rok.

Poniżej przedstawiam opracowanie podające ilość wędkarzy krakowskich łowiących
na „wodach tarnowskich" w latach 2006-2007 ( opracowanie wg rejestrów połowów ).

Frekwencja na wodach

2006 r.

2007 r.

Tarnów

502 osoby

340 osóbSpadek zainteresowania wędkarzy krakowskich wędkowaniem na „wodach tarnowskich" w ciągu roku wyniósł 33% a wyjść na wodę o około 41 %. Wskaźnik spadku zainteresowania utrzymuje się od kilku lat.

Sytuacja porozumień z Okręgiem PZW Tarnów pod względem przekazywanych refundacji przez Nasz Okręg wynosiła w roku 2009 w gotówce 22 tys. zł oraz w przekazywanym pstrągu potokowym -15 000 szt. (za kwotę 18 tys. zł) co łącznie dawało kwotę 40 tys. zł (w latach wcześniejszych była wyższa). W przeliczeniu dopłacaliśmy do każdego wędkarza krakowskiego który wędkował na „wodach tarnowskich" w 2007 r. - 117zł . W 2009 roku doszedł jeszcze jeden bardzo niekorzystny czynnik a mianowicie Okręg PZW Tanów utrzymał niższą cenę opłaty okręgowej w stosunku do Naszego Okręgu oraz miał zawarte porozumienie z Kielcami co spowodowało znaczny odpływ krakowskich wędkarzy do kół tarnowskich graniczących z Naszym Okręgiem. Mówiąc krótko „ekonomiczny wędkarz krakowski" przenosząc się do koła tarnowskiego płacił 90 zł opłatę Okręgu Tarnów i łowił na wodach: Tarnowa, Kielc i w Naszym Okręgu nie wnosząc żadnych opłat (czyli za darmo). Reasumując traciliśmy jako Okręg finansowo płacąc refundację oraz traciliśmy wędkarzy przez zastosowanie niższej ceny opłaty okręgowej i zawarte porozumienie z Kielcami (dopowiem od siebie, że prawdopodobnie mając na uwadze ekonomię i ochronę swoich wód Okręg PZW Tarnów również zerwał porozumienie z Okręgiem PZW Kielce). Podliczając (opierając się na statystyce) wszystkie niekorzystne czynniki Okręg PZW Kraków mógł stracić na porozumieniu około 100 000 zł. Zaproponowano Okręgowi PZW Tarnów porozumienie podobne jak z Okręgiem Bielsko Biała czyli 50 % odpłatności za podstawowe wody Okręgu nie zostało ono jednak przyjęte, Okręg PZW Tarnów chciał dalej utrzymać refundację.

Odniosę się również do porozumienia Kraków - Kielce które nie zostało podpisane już na rok 2009.

Poniżej przedstawiam opracowanie podające ilość wędkarzy krakowskich łowiących
na „wodach kieleckich" w latach 2006-2007 ( opracowanie wg rejestrów połowów ).

Frekwencja na wodach

2006 r.

2007 r.

Kielce

348 osób

203 osobyPowyższa statystyka wskazuje spadek zainteresowania wędkarzy krakowskich wodami kieleckimi w ciągu roku o około 42 % a ilość wyjść na wodę aż o 50 %. Wskaźnik spadku zainteresowania utrzymuje się od kilku lat.

Porozumienie z Okręgiem PZW Kielce nie podpisano już w roku 2009 z takich samych przyczyn jak z Tarnowem czyli odejście „ekonomicznych krakowskich wędkarzy" do kół kieleckich ze względu na mnogość porozumień tego Okręgu z innymi Okręgami i niższą cenę opłaty okręgowej. Refundacja do Okręgu PZW Kielce do roku 2008 wynosiła 17 tys. pstrągów (równowartość kwoty 20 400 zł) co było bardzo niekorzystne finansowo dla Okręgu PZW Kraków. Jedynym akceptowalnym było porozumienie na zasadzie 50% odpłatności wyłącznie na Nasze wody nizinne z ulgą, choć i w takiej formie porozumienie mogło przynieść dużą stratą finansową dla Naszego Okręgu. Okręg Kielce nie wyraził chęci podpisania takiego porozumienia.

Mam nadzieję, że powyższe fakty i analizy przekonają wędkarzy o słuszności podjętych decyzji przez Zarząd Okręgu. Dodam od siebie, że najwięcej zarzutów usłyszymy pewnie
od tych, którzy wykorzystując pewne luki porozumień przenieśli się do graniczących z Nami Okręgów a teraz chcąc korzystać z Naszych wód będą musieli wreszcie wnieść opłatę
na zagospodarowanie i ochronę. Strategię zarybień w roku 2010 postaram się przekazać
po komisji preliminarzowej w miesiącu lutym i zapewniam, że znacząco będzie różnić się
od dotychczasowej a szczególnie dotyczyć to będzie wód nizinnych.Wiceprezes ds. Gospodarczych

Robert Kocioł

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (9)

 • jurek50 Data dodania: 11 lat temu Oceń: 3 + / -

  16 okręgów i dopłata krajowa a wy sobie dzielcie tak żeby ryby były, a jak was będzie mniej to już ryb będzie
  więcej.......

 • okon56 Data dodania: 11 lat temu Oceń: 6 + / -

  Żądamy utworzenia tylu okręgów ile województw!Ludzie sprawujący władzę w PZW to beton i nic na to nie poradzimy.Oni wszystko robią żeby normalnym ludziom utrudnić życie.Sami maja zniżki i ulgi,odznaczenia które zwalniaja ich z opłat,a cała reszta to tylko ci co maja płacić składki na ich pensje.Pamiętam czasy kiedy na kartę wedkarska wędkowac mozna było w całej Polsce.Po reformie gierkowskiej zrobili 49 województw,i 49 okręgów zrobił sobie PZW.Kazdy okręg ma prezesa i innych urzedników.My za to płacimy.Powrót 16 województw powinien spowodować powstanie 16 okregów,i wywalenie nadwyżki prezesów i urzedników.Pieniadze które oni inkasuja przeznaczyć na zarybianie i ochronę wód Żygać sie chce! Pozdrawiam wszystkich normalnych wędkarzy!

 • Kuczara Maciej Data dodania: 11 lat temu Oceń: 6 + / -

  @okon56, Calkowicie sie z Toba zgadzam. Powtorrze po raz n-ty - krakowskie wody sa malo atrakcyjne, oplacam je z 2 powodow , lenistwa i tego ze czasem lowie karpie i amury na cieplym kanale. Spinningowo naprawde oprocz mekki klusownikwo Przewozu nie ma gdzie fajnie polowic (juz nie mowie o lowieniu ryb ale przyrodzie, brodzeniu etc).

  Niech panowie policza ile starca sladek jak ludzie przeniosa sie do Tarnowa, Kielc etc.

 • okon56 Data dodania: 11 lat temu Oceń: 8 + / -

  Przedstawcie Panowie konkretne rozliczenie jak gospodaruje się pieniędzmi w okręgu PZW Kraków.Chyba tym co płaca to się należy.To co wypisujecie nie nazywajcie faktami. to nie jest analiza.Podajcie przychody i rozchody,przecież ktoś prowadzi jakąś księgowość.Nie kompromitujcie się takimi analizami.Pokażcie stosowne dokumenty.Bądźcie honorowi.Niech rozwieje to wszelkie niejasności i niedomówienia.Jeżeli tego nie zrobicie to stracicie kolejnych członków.Policzcie ilu odeszło i zastanówcie się jaki mieli powód.

 • Kuczara Maciej Data dodania: 11 lat temu Oceń: 7 + / -

  Witam.

  Wszystko brzmi bardzo fajnie ale.. musimy zdać sobie sprawę , iz nasze wody są mało atrakcyjne wędkarsko (jak juz wspomnialem w innym poscie spinningisci, muszkarze i tak rusza lowic gdzie indziej). Dla ludzi szukających drapieżnika jedno z niewielu atrakcyjnych miejsc to legendarny Przewóz - oblegany przez tabuny kłusowników, mięsiarzy i innego rodzaju odpadki społeczeństwa. Tak wiec kto zmotoryzowany i tak ruszy na Wisle w tarnowskim, Dunajec etc.

  Interesujący jest fakt, że wiele innych okręgów ma podpisane porozumienia , a u nas tego się nie da. Być może waryto usiąsc do stołu raz jeszcze z Kielcami I Tarnowem i zastanowić sie nad strategią.

 • jurek50 Data dodania: 11 lat temu Oceń: 7 + / -

  Wędkarze swoje a wy swoje.Papier wam wszystko przyjmie byle kasa się zgadzała ,a ryb jak nie byto tak niema .30 razy na Wiśle i 0 ZERO RYBY.Nie wierzę że do Wisły ryby wpuszczacie ? Co gwarantujecie za 40 zł dniówkę,a od godziny18 też chcecie już 40zł =80zl gdy ryby się łowi rano i wieczorem i jeśli ryba czasami żeruje... Może wreszcie się opamiętacie i województwo Małopolskie będzie jednym OKRĘGIEM JAK NA MAPIE... Prezes inkasuje kasę z góry za cały rok nie zapinając ryb na haczyk i mówi że bilans jest ujemny tego to ja już nie rozumiem ( podatek od marzeń), złowienia w ogóle czegokolwiek miarowego...  pozdro.

 • marv1 Data dodania: 11 lat temu Oceń: 6 + / -

  zgadzam się prokmen, największe skupisko wędkarzy w małopolsce, a najmniejsze zarybienia i wody przełowione :/ taka jest prawda, prosze kogoś z zarządu niech złowi sandacza w tym sezonie(wymiarowego) na krakowsiej wiśle, na 20 wypadów moze raz będzie mial kontakt z tą rybą... zeby jeszcze tą Rudawą się opiekowali, to kłusole wyłowili to co zostało po KTWS, i teraz spowrotem PZW chce zarabiać na bezrybnej rzece, jeszcze dzieląc na kilka części z zasadami C&R, cieżko się w tym połapać a co dopiero łowić tam ...

 • prokmen Data dodania: 11 lat temu Oceń: 9 + / -

  Dlaczego okręg krakowski posiadający jedne z najgorszych zasobów wodnych w kraju
  ustala najwyższe w Polsce opłaty za wędkowanie? Czym jest to spowodowane i czy podlega to jakiejkolwiek kontroli. Może należałoby zainteresować organa kontrolne lub ścigania w celu uzasadnienia wysokości opłat i szczegółowego rozliczenia naszych pieniędzy. Szczególnie za rok 2009.
  Brak porozumień międzyokręgowych ogranicza w zasadniczy sposób korzystanie z innych wód, a Krzeszówka, Dulówka, Racławka, wzmocnione z Regulką, Brodłem, Rudnem Sanką i Wilgą maja zastąpić tarnowską Rabę i Dunajec. W ogóle wody górskie to jedno wielkie nieporozumienie, które ma na celu tylko drenaż naszych kieszeni.
  Jako mieszkaniec stolicy Małopolski chciałbym móc wędkować w swoim województwie. Administracja państwowa się zreorganizowała, a PZW kurczliwie trzyma się gierkowskiej reformy i utrzymywać musimy ponad 40 okręgów. Jeśli nie reforma (zmniejszenie do ilości województw) okręgów to moim zdaniem porozumienie z okręgiem Nowosądeckim, Tarnowskim, Bielskim i Kieleckim powinno być obligatoryjne. W analizie opłat za wędkowanie w Okręgu Krakowskim
  przeprowadzonej przez „ekonomiczny zarząd okręgu” wynika że żadne porozumienie nie jest opłacalne. Ciekawym jaką analizą wykazały się okręgi mające do kilkanaście czy nawet ponad dwadzieścia porozumień. Kiedy nasz ekonomiczny zarząd w swoich analizach poda stan faktycznych (nie planowanych) zarybień i wędkarskich odłowów co przy rejestrach nie stanowi żadnego problemu i czy analiza ta potwierdzi bezrybie na krakowskich łowiskach.

 • marv1 Data dodania: 11 lat temu Oceń: 4 + / -

  nie ruzmie w jakim celu Panowie się tłumaczą, za jeden dzien łowienia na wiśle 40 zł ?? za co ?? gdzie nad zalewm szczecinskim łowimy za 10 zł dziennie, trocie w dodatku, a woda górska iny to tylko 20 zł !!! a Rudawy nie dało się bardziej podzielić i wprowadzić ostrzejszych przepisów ?? naprawde niepotrzebna biurokracja, może lepiej wprowadzić podział na mniejsze okręgi lub rzeki, wtedy ludzie moga łowić tam gdzie lubią, za niższą oplatą ... prawdopodobnie opłace Kraków, ale tylko niezbędne min aby łowić ...